- A więc, twoja wizytówka ma mieć finalnie 85×55 mm, ale format ze spadami będzie miał 88×58 mm (dodany spad: 1,5 mm z każdej strony). Po co się to robi i dlaczego jest to ważne? Krajarka do papieru tnie dość precyzyjnie, ale są inne czynniki, które mogą wpłynąć na pewne niedokładności: drobne niedopasowania w druku, wpływ wilgotności i temperatury powietrza na papier itp. Spad jest zabezpieczeniem przed wpływem tych czynników. 1,5 mm zapasu daje pewność, że wszystko przebiegnie prawidłowo. Ważne: te zasady nie obowiązują przy druku banerów, ale o tym napiszemy w innym miejscu.
- Co to są warstwy? Każdy program graficzny posiada warstwy, które możemy dowolnie tworzyć, zmieniać ich położenie, blokować, itp. Warstwy pomagają nam zachować porządek, szczególnie przy bardziej skomplikowanych pracach złożonych z wielu elementów. Przykład: na najniższej warstwie umieszczasz tło i ją blokujesz. Na kolejnej ponad tłem rozmieszczasz zdjęcia i rysunki a na wyższej teksty.
- Dlaczego musisz wyeksportować (udostępnić) projekt? Specjalistyczne programy, które sterują urządzeniami drukującymi obsługują tylko niektóre rodzaje plików: PDF, JPG, TIF, EPS. Dlatego projekt musi zostać przetworzony na któryś z tych formatów.
- Co to jest rozdzielczość dpi? To jest skrót od angielskiego określenia Dots Per Inch, to znaczy ilość punktów na cal. Dla druku wizytówek, ulotek itp. wartość ta powinna wynosić 300 dpi. Dla druku wielkoformatowego ta wartość jest dużo niższa: projekt tablicy 150 dpi, projekt banera: 72 dpi.
Ważna uwaga: czym wyższa rozdzielczość, tym plik ma więcej megabajtów. Dlatego (szczególnie w druku wielkoformatowym) nie należy przekraczać zalecanych rozdzielczości.
WIZYTÓWKA
Pobieramy najpierw plik z makietą ze strony produktu wizytówka standard.
Zaczniemy od Canvy. Po otwarciu strony lub aplikacji Canva zobaczysz w górnej części rząd ikon. Należy przesłać plik z makietą wybierając przedostatnią ikonę po prawej stronie Prześlij pliki. Otworzy się okno, gdzie możemy przeciągnąć nasz plik albo wybierając przycisk Prześlij pliki, wskazujemy nasz plik z makietą i czekamy na pobranie przez Canvę.
Plik pokaże się jako pierwszy pod napisem Ostatnie projekty.
Klikamy w niego i po otwarciu zaznaczasz wszystkie elementy (ctrl A lub command A) i klikasz grupuj a następnie blokujesz klikając w ikonę kłódki.
Teraz możesz zacząć tworzenie twojego projektu. Zanim zaczniesz , możesz przykryć makietę białą kartką zmieniająć jej przezroczystość tak, aby nie przeszkadzała w tworzeniu grafiki.
Kiedy już osiągniesz etap pełnej satysfakcji ze swojego dzieła, sprawdzasz, czy wszystkie elementy są umieszczone zgodnie z makietą. Jeżeli twój projekt posiada tło lub jakieś elementy dotykające krawędzi, pamiętaj o przeciągnięciu ich tak, aby wychodziły do zewnętrznej krawędzi spadu (zielonego obszaru). Ten fragment zostanie po wydrukowaniu obcięty. Pamiętasz, co pisaliśmy w słowniczku na temat spadów?
ULOTKA SKŁADANA NA 3
Cała procedura importu i umieszczenia makiety w Canvie jest, oczywiście taka sama, jak przy wizytówce.
Różnica polega na tym, że ulotka jest 2 stronna i ma 6 segmentów, po 3 z każdej strony. Makieta pomoże Ci tak rozmieścić wszystkie elementy, żeby po złożeniu, wszystko pasowało, zagięcia zgadzały się z liniami podziału i nic nie wystawało tam, gdzie nie powinno wystawać;)
WAŻNE: Zobacz, że poszczególne segmenty nie są równe a numeracja może się wydać w pierwszej chwili dziwna. Na rysunkach poniżej zobaczysz, dlaczego tak się dzieje. Pierwszy rysunek przedstawia stronę zewnętrzną przed złożeniem a drugi stronę wewnętrzną. Na trzecim rysunku zobaczysz, dlaczego linie podziału są takie ważne: strona 5 musi się zmieścić pod stroną pierwszą i dlatego musi być minimalnie węższa.
Reasumując: nie lekceważ tych zasad. Jeżeli nie zrobisz projektu dokładnie według makiety, ulotka po złożeniu będzie miała zagięcia nie tam, gdzie chciałeś.
EKSPORT albo UDOSTĘPNIJ
Na koniec musisz swój projekt wyeksportować tak, aby można go było przesłać później do drukarni. Najpierw odblokuj i usuń makietę. Potem wybierasz przycisk Udostępnij w prawym górnym rogu ekranu.
Otworzy się okienko, w którym klikasz okrągły przycisk Pobierz i zobaczysz różne typy plików do wyboru. Wybierasz PDF do druku, następnie zaznaczasz: Znaczniki przycięcia i spady. Po wybraniu Pobierz, rozpocznie się przetwarzanie pliku. Może to chwilę potrwać aż do momentu ukazania się okna z prośbą o wskazanie miesca na twoim komputerze, gdzie plik ma zostać zapisany. Dodatkowo, możesz nam udostępnić projekt w Canvie wpisując nasz email. (ostatnia ilustracja), abyśmy mogli w razie czego sami go jeszcze raz pobrać, gdyby coś poszło nie tak;) Poniżej poszczególne etapy eksportu projektu z Canvy.